HUMAN ANIMAL I. / NAJBLIŽŠÍ PRÍBUZNÍ:
OPICA ‒ PES ‒ MAČKA
Vstup do virtuálnej 3D prehliadky výstavy:
______
Premiérový medzinárodný výstavný projekt sa zaoberá človekom ako integrálnou súčasťou živočíšnej ríše, a to z viacerých uhlov pohľadu a v nadväznosti na kultúrno-historický vývoj. Diela 19-tich súčasných autorov zo 6-tich krajín (PL, CA, FR, USA, DE, ES) reflektujú nielen spolužitie človeka a vybraných zvierat, ale aj významovú nadstavbu v rámci mytológie kolektívneho podvedomia. Výstava je uvedená v rámci dramaturgického cyklu Téma. Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Vystavujúci autori / Profily autorov: Alena Adamíková, Pola Dwurnik (PL), Jana Farmanová, Ján Frančák, Jana Hatalová, Martin Kacvinský, Richard Kitta, Mikuláš Kravjanský, Megan Laurent (FR), Matúš Lányi, Anka Lesniak (PL), Matúš Maťátko, Matt Morris (USA), Igor Ondruš, Antonia Prinz (DE), Miro Trubač, Marc Vilallonga (ES), Ján Zelinka, Peter Župník
Darwinova teória biologickej evolúcie opísaná v knihe On the Origin of Species (O pôvode druhov), 1859 vyvolala svojho času búrlivé reakcie verejnosti a spory medzi vedcami a teológmi. Napriek tomu, že samotný Charles Darwin sa vyhýbal téme vývoja ľudského druhu, nedalo sa spochybniť, že daná teória sa na človeka vzťahuje, čo čiastočne otriaslo zakotvenými antropocentrickými princípmi v spoločnosti. Idea antropocentrizmu, ktorá privileguje človeka voči ostatným živým organizmom je dnes prekonaná a spoločnosť smeruje k postupnému uzatváraniu trhliny medzi človekom a zvieraťom zdôrazňovaním prepojenia všetkých živých organizmov. Konfrontácia a interakcia s inými, ako ľudskými živočíchmi, formovali našu cestu myslenia, našu estetiku a technológiu. V neposlednom rade ovplyvnili aj kultúru a jazyk, ktorý je plný metafor a výrazov odkazujúcich na zoológiu. Množstvo umelcov sa identifikuje so zvieratami, čo im umožňuje vystúpiť zo zaužívaných schém myslenia a vytvoriť novú formu bytia.
Výstava Human Animal I. / Najbližší príbuzní: Opica – Pes – Mačka, ako prvá zo série výstav s animálnou tematikou, reflektuje zvieraciu podstatu človeka (human animal) a jeho vzťah k trom špecifickým zvieratám (non-human animals). Kým opica je nám najbližšia biologicky, psa a mačku sme si do rodín „adoptovali“. Vyzvaní domáci a zahraniční umelci z viacerých krajín Európy a USA reagujú na tému cez širokú škálu médií od kresby, cez maľbu a fotografiu po sochu a video. Vo svojich dielach skúmajú spolužitie človeka a vybraných zvierat, prisudzujú zvieraťu ľudské role odkazujúc na charakterové vlastnosti, či spodobujú človeka ako polozviera, vytvárajúc tak bizarné bytosti s tradíciou, zakorenenou v mytológii kolektívneho podvedomia. Vzhľadom na nemožnosť vystúpiť zo svojej (ľudskej) perspektívy si musíme priznať, že zvieratám priradený význam či symbol sa deje cez charakteristiku v ľudských termínoch, bez poznania zvieracej skutočnosti. Diela tak hovoria málo o zvieratách samotných, veľa však o našom vzťahu k nim.
______________
Kurátorka: Mgr. art. Katarína Balúnová, ArtD. - GUS
Produkčná spolupráca: Mgr. Lenka Králová - GUS
Grafika: Mgr. art. Ivana Babejová, ArtD. - GUS
______________
KRÁTKE VIDEO
Kurátorka Katarína Balúnová o výstave:
KRÁTKE VIDEO PROFILY AUTOROV
Uverejnené v rámci medailónov, potrebný klik na meno vystavujúceho autora.
______________
Reportáž k výstave: odvysielaná 2. 10. 2021, min. 06:01
Reportáž k výstave: 21. 6. 2021
______________
FOTOGALÉRIA
Vernisáž
16.06.2021 o 17.00 hod.
Miesto konania
Galéria umelcov Spiša
Zimná 46, Spišská Nová Ves
Trvanie
16.06.2021 - 31.10.2021